راهنمای جامع خرید لپ تاپ

راهنمای جامع خرید و انتخاب لپ تاپ مناسب، خوب و خوش قیمت
همواره انتخاب یک لپ تاپ مناسب، امری سخت و طاقت فرساست. اغلب راهنماهای خرید و مشاوره های انتخاب هم به سمتی گرایش دارند که شما را در باتلاقی از مشخصات فنی، لیست های ماشینی زیر مجموعه و زیر شاخه ها و مانند آن غرق می کنند. اما در این مقاله قصد داریم به جای چنین کاری، سراغ مهم ترین نکاتی برویم که هنگام انتخاب یک لپ تاپ تازه، لازم است به آن ها توجه کنید و آن ها را در ذهن خود داشته باشید.

می خواهید تمام جزئیات دست و پا گیر و نتایج تحقیقات و امثال آن را کنار گذاشته و یک لپ تاپ عالی بخرید؟ شاید بتوان دو سه مدل جذاب و پر هیاهو را برایتان لیست کرد که حسابی خوش قیافه بوده و از پس کار مورد نظر شما هم برآیند. اینکه زیبایی را در حد اعلا داشته باشند، یا عضو تازه واردهای لمسی ویندوز ۸ باشند، شاید هم حسابی بازی خورها را راضی کنند.
بگذارید قبل از هرگونه دسته بندی بر اساس شیوه کارکرد یا نوع سخت افزار و… ابتدا به سه قانون طلایی خرید لپ تاپ بپردازیم.

سه قانون طلائی خرید لپ تاپ
۱- لپ تاپ بسیار گران نخرید!
بگذارید به چهار یا پنج سال قبل برگردیم. هنگامی که یک لپ تاپ ۱۰۰۰ دلاری تقریبا خوش قیمت محسوب می شد. اما امروزه چنین محصولی در زمره لپ تاپ های گرانقیمت بازار جای می گیرد. تنها محصولات یک شرکت (اپل) هستند که هنوز بیش از روال طبیعی بازار قیمت گذاری می شوند.
پس اگر کسی از شما پرسید «من دنبال یک لپ تاپ برای کارهای معمول مدرسه یا دانشگاهم می گردم و تنها می خواهم ۱۵۰۰ دلار هزینه کنم! پاسخ این است که لطفا پا را از روی پدال گاز بردار. شما برای این کار تنها به هزینه ای ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلاری نیاز دارید، تا یکی از محصولات با اندازه متوسط مرسوم بازار را خریداری کنید.
و مطمئنا با چنین قیمتی شما تنها یک جعبه پلاستیکی ضعیف را صاحب نشده اید. اکنون با این حدود قیمت در بازار می توانید یک لپ تاپ مجهز به پردازنده Core i5 با ضخامت کم و طراحی بدنه ای جذاب پیدا کنید، و احتمالا از درایو ۱۲۸ گیگابایتی SSD هم بهره می برد. چنین سخت افزاری برای اغلب کاربران کاملا مناسب به نظر می رسد، مگر اینکه شما به دنبال کارهایی چون ویرایش ویدیوهای اچ دی یا بازی های سنگین باشید.
بگذارید داستان را کوتاه کنیم، سال ها است مصرف کنندگان بیش از حد نیازشان و گرانترین لپ تاپ ها را می خرند. البته از دیگر سو دوران بسیار کوتاه نت بوک های ۳۰۰ دلاری هم تقریبا به سر آمده است و ما اکنون می توانیم با انتخاب میانه روها احساس راحتی بیشتری داشته باشیم.

۲- سبک باری هنگام سفر را از خاطر نبرید!
هنگامی که با سوال «من چه نوع لپ تاپی باید بخرم؟» ‌روبرو می شوید، اول از همه باید پرسید : چند روز از هفته قصد داری لپ تاپ را با خودت این ور و آن ور ببری؟
پاسخ به این سوال مشخص می کند لپ تاپ انتخابی چه اندازه صفحه ای باید داشته باشد. و به طور کلی تر، اندازه سیستم و وزن آن را معلوم می کند. پیشنهاد برای افرادی که هر روزه در حال سفرهای درون یا برون شهری هستند، یک اولترابوک سبک وزن ۱۳ اینچی (همچون مک بوک ایر) است. شاید گزینه ای که کمتر عمومیت داشته و چندان هم مورد انتخاب نباشد، لپ تاپ های فوق پرتابلی هستند که صفحات ۱۱٫۶ اینچی دارند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

اگر قرار است دو یا سه روز در هفته لپ تاپ را با خودتان همراه داشته باشید، شاید یک لپ تاپ استاندارد ۱۳ اینچی انتخاب مناسبی باشد. میان اندازه های معمول تر همچون لپ تاپ های ۱۵ اینچی که احتمالا اکنون روی میز شما هستند، واقعا برای کول کردن بیشتر از یک بار در هفته مناسب نیستند.
نهایتا، اگر فکر می کنید که هیچ گاه لازم نیست لپ تاپ را همراهتان جابجا کنید، یا اینکه واقعا به ندرت به این کار نیاز پیدا می کنید، شاید بتوان یک ۱۷ اینچی پاگُنده یا بزرگتر را جایگزین خوبی برای کامپیوتر رومیزی تان دانست. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این لپ تاپ های غول آسا چندان طاقت دوری از پریز برق را نداشته و مصرف باتری بیشتری دارند.

۳- طراحی، پادشاهی می کند
با مقایسه انواع و اقسام بنچ مارک ها (تست های سخت افزاری) لپ تاپ، در نهایت می توان به این نتیجه رسید که اغلب آن ها در زیر پوشش زیبای خود، سیستم های تقریبا یکسانی دارند. جالب است بدانید اغلب لپ تاپ های بازار تقریبا از یک دریاچه ماهی هایشان را صید می کنند و از سخت افزارهای (سی پی یو، هارد دیسک، کارت گرافیک، رم و… ) تولیدی کارخانه های مشابهی بهره می برند.
و اینجا است که طراحی خودش را نشان می دهد. حال که اغلب لپ تاپ ها در یک کلاس کاری و با اجزاء مشابهی تولید می شوند و تقریبا کارایی همانندی دارند، پس این، نوع احساس و بینش شما نسبت به هر کدام است که باعث می شود یک مدل را نسبت به دیگری ترجیح دهید.
به لپ تاپ به عنوان یک بخش الحاقی کاملا بصری به شخصیت تان نگاه کنید. احتمالا آن را تمام روز یا تمام مکان هایی که می روید، با خودتان حمل می کنید. از طریق آن ایمیل هایتان را ارسال می کنید. اسناد و عکس های شخصی تان را روی آن ذخیره می کنید. و از آن برای ارتباط با دیگران در شبکه های اجتماعی بهره می برید.

همانند هر وسیله شخصی دیگر، همچون بلوز یا عینک، باید لپ تاپی را انتخاب کنید که طراحی و مد آن به شما بیاید. و البته به همان میزان هم شما با کیبورد و تاچ پد آن راحت بوده و مشکلی نداشته باشید. شاید این موضوع یکی از دلایلی باشد که اپل قاپ همه را می دزدد. قطعات درونی مک بوک چندان متفاوت با دیگر لپ تاپ ها نیستند (هرچند سیستم عامل خود داستانی دیگر است)، اما رابط کاربری انسانی آن خارق العاده است و طراحی آن تبدیل به استانداردی شده که بسیاری از مردم فکر می کنند لپ تاپ ها باید اینگونه باشند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

تمایل به اولترابوک های نازک هم به نوعی پشتیبان این موضوع است. همان طور که اعتیاد لپ تاپ های با طراحی سطح بالا همچون سامسونگ سری ۹ و اچ پی انوی ۱۴ مؤید این موضوع است.
یک لپ تاپ، سرمایه گذاری بزرگی است که شما احتمالا هر روز باید با آن زندگی کنید. اگر قرار است میان یک طراحی که آن را دوست دارید یا «تفاوت های کمی در مشخصات فنی» دست به انتخاب بزنید، پیشنهاد ما طراحی عالی است که آن را دوست دارید. زیرا تقریبا تمام لپ تاپ های روز بازار آن قدر قدرتمند هستند که به خوبی از پس فعالیت های روزانه شما برآیند.

دسته بندی ها
شیوه های فراوانی برای دسته بندی لپ تاپ ها وجود دارد و می توان سیستم ها را بر اساس چند رسانه ای، بازی ها، ضخامت و وزن، اولترابوک، فوق نازک ها و اولترا پرتابل ها دسته بندی کرد. احتمالا در این میان شما عبارت اولترابوک (Ultrabook) را زیاد شنیده اید. اما از نظر تکنیکی نمی توان آن را دسته ای از لپ تاپ ها دانست. زیرا این کلمه یک عبارت تجاری ثبت شده توسط اینتل است که برای گروهی از لپ تاپ های بهره مند از استانداردهای این شرکت استفاده می شود. اغلب اولترابوک ها لپ تاپ های نازک ۱۳ اینچی شبیه مک بوک ایر هستند، اما ممکن است در میان آن ها نمونه های ۱۴ و ۱۵ اینچی هم پیدا کنید.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

برای کاهش درهم ریختگی و بی نظمی، در اینجا اندازه نمایشگر را شیوه اصلی شناسایی لپ تاپ ها قلمداد می کنیم. همان طور که در بالا دیدید، در خصوص قابل حمل بودن لپ تاپ هم از این شیوه بهره بردیم.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

اولترا پرتابل (نمایشگر ۱۱ تا ۱۲ اینچی)
سیستم های اولترا پرتابل (فوق العاده قابل حمل) با نمایشگرهای ۱۱ و ۱۲ اینچی، امروزه (نسبت به یکی دو سال گذشته) کمتر در بین کاربران عمومیت دارند و اولترابوک های ۱۳ اینچی کاملا جایگاه آن ها را قبضه کرده اند. این لپ تاپ ها معمولا از پردازنده های ولتاژ پایین AMD سری E یا اینتل Core i3 بهره می برند. دامنه قیمت: ۳۹۹ تا ۴۹۹ دلار.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

لپ تاپ ۱۳ اینچی
این اندازه نمایشگر چنان متمایز است که توانسته دسته بندی خودش را داشته باشد. این سیستم ها، یک گونه یکتا را در صنعت خلق کرده اند. شاید بتوان گفت لپ تاپ ۱۳ اینچی کوچک ترین اندازه ای است که با راحتی کامل می توان تمام روز مشغول کار با آن بود و به طور همزمان، بزرگترین اندازه ای است که می توان آن را بیش از یک تا دو بار در هفته با خود به همراه داشت. مک بوک اپل و R835 توشیبا دو نمونه مشهور این گروه هستند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

کلاس جدید لپ تاپ های اولترابوک گروه جدیدی است که قصد دارد از این دسته منشعب شود و شاید بتوان آن را تهدیدی برای این دار و دسته دانست. اگر چه اولترابوک یک عبارت ثبت شده تجاری متعلق به اینتل است، ولی به طور گسترده برای لپ تاپ های ۱۳ اینچی سبک وزن مورد استفاده قرار می گیرد که کمتر از ۱۸ میلیمتر ضخامت داشته و معمولا از SSD بهره می برند. می توان پیش بینی کرد که طی یکی دو سال آینده تقریبا تمامی لپ تاپ های ۱۳ اینچی تبدیل به اولترابوک های نازک می شوند و احتمالا استفاده از این نام تجاری محو خواهد شد. به بیان دیگر، تمامی این گروه تبدیل به اولترابوک خواهند شد و دیگر استفاده از این نام ویژگی خاصی محسوب نخواهد شد. البته به این شکل هم می توان گفت که دیگر از این گروه چیزی باقی نخواهد ماند.

میان اندازه (نمایشگر ۱۴، ۱۵ و ۱۶ اینچی)
لپ تاپ های ۱۵ اینچی مرسوم به همراه زیرشاخه های کمتر گسترش یافته ۱۴ و ۱۶ اینچی، برای خود تشکیل یک دسته می دهند. اگر چه از نظر فنی آن ها محصولاتی قابل حمل هستند، اما لپ تاپ های میان اندازه بیشتر میل دارند تا در یک محل لنگر انداخته و ثابت بمانند. یا اینکه تنها درون محوطه یک خانه یا اداره به گشت و گذار بپردازند.
اغلب میان اندازه ها، از پردازنده های چهار هسته ای بهره می برند که بیشتر محصول اینتل و از خانواده Core i است. در کنار این پردازنده می توان به ۴ تا ۸ گیگا بایت رم و یک هارد ۳۲۰ تا ۵۰۰ گیگابایتی هم اشاره کرد. دیگر مشخصات سطح بالا همچون گرافیک مجزا و درایو بلو-ری چندان معمول نیست، اما می توان در برخی مدل ها چنین چیزی هایی را هم یافت. جالب اینجاست که اینتل به برخی مدل های ۱۴ و ۱۵ اینچی نیز اجازه استفاده از عنوان اولترابوک را داده است. البته این مدل ها توانسته اند شروط اندازه و وزنی خاصی را برآورده سازند.
دسته میان اندازه، از نظر قیمت، گستردگی بسیار زیادی دارد و از لحاظ امکانات هم بسیار متنوع است. در این خانواده می توان مدل های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلاری را یافت. اما به طور معمول شامل نمونه های ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلاری است.

جایگزین دسک تاپ (۱۷ اینچی و بزرگتر)
این لپ تاپ های غول پیکر ۱۷ اینچی و بزرگتر، به معنای دقیق کلمه جایگزینی برای ترکیب کامپیوتر شخصی، مانیتور و کیبورد سنتی شما هستند. در واقع شما همه چیز را در یک محصول جا داده اید که حمل و نقل آن آسان تر باشد.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

معمولا از CPU های چهار هسته ای و بالاتر بهره می برند و گرافیک های مجزای NVidia یا AMD روی آن ها سوار شده است. نمایشگر آن ها فول اچ دی ۱۰۸۰p بوده و دست کم، رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را فراهم می آورند. اغلب به درایو بلو-ری برای پخش محتوای با کیفیت HD دیجیتال مجهز هستند.
اگر چه بیشتر در اندازه ۱۷ اینچ تولید می شوند، اما مدل های ۱۸ اینچی را نیز در بازار می توانید بیابید. این جایگزین های کامپیوتر شخصی بیشتر برای مکان هایی مناسبند که به یک ابزار چند منظوره جمع جور نیاز دارید تا مرکز سرگرمی های تان باشد. مثلا یک اتاق خوابگاهی که لازم است دستگاه های موسیقی، ویدیو و محاسبات کامپیوتری در یک جعبه خلاصه شوند.

دیگر گروه های لپ تاپ
در ادامه به دیگر انواع باقی مانده لپ تاپ می پردازیم. البته دسته بندی های بالا تقریبا تمامی مدل های لپ تاپ را پوشش می دهند. اما برای تکمیل محتوای تاریخی مقاله، بد نیست به دیگر دسته بندی هایی بپردازیم که ممکن است زمانی با آن ها برخورد کنید :

اولترابوک :
همان طور که گفتیم، این یک عبارت تجاری ثبت شده توسط اینتل است و معمولا آن را معادل «لپ تاپ های ویندوزی شبیه مک بوک ایر» می دانند. اما در حقیقت بسیار گسترده تر از این است و می توانید اولترابوک هایی با نمایشگر ۱۴ اینچی و درایوهای غیر از SSD هم در بازار پیدا کنید که از گرافیک مجزا و اختصاصی بهره می برند. تعریف دقیق این عبارت کمی دشوار است و می تواند شامل استانداردها و اندازه نمایشگرهای مختلفی باشد. اما معمولا راهنمای تشخیص اولترابوک عبارت است از :
• ضخامت کمتر از ۱۸ میلی متر (یا کمتر از ۲۱ میلی متر در اندازه های بالاتر از ۱۳ اینچ)
• حداقل ۵ ساعت عمر باتری
• و استفاده از درایو SSD به عنوان فضای ذخیره سازی اصلی یا جانبی.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

نت بوک :
این لپ تاپ های ۹ تا ۱۱ اینچ بیشتر در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ در بازار محبوب بودند و به دلیل کارکردهای حداقلی در قبال قیمت های بسیار مناسب، به زودی جای خود را میان کاربران باز کردند. اما دیری نپایید که قدرت پایین آن ها مورد رضایت مشتریان واقع نشد و مصرف کنندگان از این ریز جثه های بازار روی گردان شدند. اغلب نت بوک ها از پردازنده های اتم اینتل استفاده می کردند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

UMPC
(Ultra Mobile Personal Computer)
کامپیوتر شخصی اولترا موبایل یک دسته با عمر بسیار کوتاه بود. این دستگاه ها از پردازنده های با قدرت کم بهره می بردند. آن ها از سیستم عامل ویندوز استفاده می کردند، اما به دلیل گرانی بیش از حد و سختی کاربرد به زودی فراموش شدند.

راهنمای جامع خرید لپ تاپ
راهنمای جامع خرید لپ تاپ
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

تبلت :
این عبارت به ندرت برای ابزارهای ویندوزی مستقل مورد استفاده قرار می گیرد. بلکه اغلب درباره لپ تاپ هایی با نمایشگر چرخشی لمسی یا نمایشگرهای قابل جدا شدن از داک کیبورد به کار می رود. این روزها بیشتر به لپ تاپ های هیبریدی یا تبدیل پذیر معروف شده اند. تا به اینجا گروه بسیار نادر و محدودی بوده است، اما انتظار می رود به لطف ویندوز ۸، شاهد تحولی در زندگی دو رگه های لپ تاپ/تبلت باشیم.

راهنمای جامع خرید لپ تاپ
راهنمای جامع خرید لپ تاپ
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

لپ تاپ های ویژه بازی :
این گروه را می توان یک زیر-نوع از جایگزین های دسک تاپ دانست که بیشتر توسط شرکت هایی چون Alineware یا Origin و مانند آن تولید می شوند. این گروه به طور ویژه برای بازی بهبود یافته اند. البته اغلب بازی خورهای جدی معمولا به دنبال کامپیوترهای دسک تاپی می روند که خودشان قطعات را سر هم کرده باشند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

راهنمای جامع خرید لپ تاپ

CPU ها / پردازنده ها :
خواه ناخواه، هنوز هم در فرآیند خرید لپ تاپ جدید باید به مشخصات سخت افزاری و اجزاء داخلی لپ تاپتان گوشه چشمی داشته باشید. در اینجا به برخی پردازنده های دو رقیب اصلی دنیای لپ تاپ (Intel و AMD) و سری های مهم آن ها خواهیم پرداخت.

AMD :
خط تولید اصلی این شرکت فعلا بیشتر شامل نسل دوم واحدهای پردازنده شتاب یافته (Accelerated Processing Unit) سری A است که پیش از این با نام رمز ترینیتی شناخته می شدند. همان طور که می دانید، مدت زمانی است AMD به جای CPU یا واحد پردازش مرکزی (Central Processing Unit) از واژه APU یا پردازنده شتاب یافته (Accelerated Processing Unit) استفاده می کند. این به معنی ادغام سی پی یو با سطح مجزایی از واحد پردازش گرافیک است.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

این محصولات جدید به صورت A4 و A6 و A8 و A10 نامگذاری شده اند. با استفاده از این چیپ های APU جدید کارایی پردازنده های لپ تاپ AMD نسبت به نسل قبل دوبرابر شده و عمر باتری هم تا ۱۲ ساعت افزایش یافته است! این پردازنده ها در نسخه های دو هسته ای ۱۷ وات و چهار هسته ای ۲۵ و ۳۵ وات عرضه شده اند. البته باید توجه داشت که تعداد لپ تاپ های با پردازنده AMD نسبت به اینتلی ها بسیار کمتر است.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

البته در لپ تاپ های ارزان قیمت ۱۱ اینچی می توانید پردازنده های سری E را با نام های E1 و E2 بیابید. این پردازنده برای کاربردهای ساده و روزمره به خوبی پاسخگو است، اما برای یک ابزار همه کاره در تمام روز اصلا گزینه مناسبی نیست.

اینتل :
اگر در بازار لپ تاپ چرخی زده باشید، احتمالا متوجه شده اید که اغلب آن ها دارای پردازنده اینتل هستند. ولی مساله این است که به شکل گیج کننده ای محصولات فعلی نام هایی همانند دو نسل قبلی دارند (Core i). اگر چه چیپ های جدید که در نیمه دوم ۲۰۱۲ رونمایی شده اند با نام Ivy Bridge شناخته می شوند و نسل قبلی هم Sandy Bridge نام دارند.
پردازنده های Ivy Bridge (نسل سوم) به راحتی قابل تشخیص هستند. پارت نامبر آن ها با عدد ۳ شروع می شود. برای مثال اینتل i7-3720QM یک Ivy Bridge است. همان طور که Sandy Bridge از نسل دوم است و با عدد ۲ آغاز می شود، مانند Core i7-2820QM.

جزئیات و دسته بندی پردازنده های جدید اینتل :
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

Core i3
این پردازنده را در بسیاری از لپ تاپ های میان قیمت و ارزان قیمت خواهید یافت. این پردازنده دو هسته ای برای کارهای روزمره کارایی خوبی دارد.

Core i5
پردازنده اصلی اینتل که در اغلب ۱۵ اینچی ها و حتی برخی ۱۷ اینچی ها هم دیده می شود. لپ تاپ هایی که ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند.

Core i7
در دو نسخه دو و چهار هسته ای تولید می شود. معمولا در دستگاه هایی با کارایی بالا و گران قیمت می توانید آن را بیابید. به جز اینکه یک گیمر یا ادیتور حرفه ای ویدیو باشید، احتمالا نیازی به چنین قدرتی ندارید.

پنتیوم و سلرون !
بله، اینتل هنوز هم این چیپ های کم قدرت را تولید می کند. در صورت امکان، اصلا سراغ لپ تاپ هایی با چنین پردازنده ای نروید. بلکه حداقل به فکر گزینه هایی چون Core i3 باشید، یا اینکه AMD سری E را انتخاب نمایید.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

هارد دیسک و فضای ذخیره سازی
لپ تاپ جدید شما احتمالا هنوز از همان هارد دیسک مرسوم (HDD) بهره می برد، شاید هم یک درایو SSD روی آن باشد که از حافظه فلش تشکیل شده و تقریبا شبیه حافظه درونی موبایل ها یا کارت های SD کار می کند. البته نمونه های اندکی هم پیدا می شود که به صورت هیبریدی هستند. این درایوهای هیبریدی متشکل از یک SSD کوچک و یک HDD حجیم اند. از نظر تئوری این ترکیب به سیستم اجازه می دهد تا سریع تر بوت شده و به برنامه ها کمک می کند تا سریع تر باز شوند. اما فایل های حجیم موسیقی و فیلم در هارد دیسک معمولی ذخیره می شوند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

HDD
(Hard Disk Drive)
HDD ها را می توان در اغلب لپ تاپ ها یافت. هارد درایوها، حجیم و ارزان هستند، اگر چه به وزن، گرما و بخش های متحرک لپ تاپ هم می افزایند. هارد دیسک های امروزی لپ تاپ حداقل ۳۲۰ گیگابایت حجم دارند. اغلب آن ها با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه کار می کنند. البته نمونه های سریعتری با ۷۲۰۰ دور در دقیقه هم پیدا می شود که برای استریم اطلاعات از هارد یا اجرای بازی ها و ویرایش ویدیو مناسب تر هستند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

SSD
(Solid State Drive)
این درایوها جذاب و ساکت هستند. جای کمتری گرفته و گرمایی نیز تولید نمی کنند. اما بسیار گران تر هستند. مک بوک ایر ۱۱ اینچی اپل با ۶۴ گیگابایت SSD قیمت ۹۹۹ دلاری دارد. اگر چه با پرداخت قیمت های بیشتر می توانید ظرفیت های ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایتی را تهیه کنید. بدون شک SSD آینده صنعت ذخیره سازی کامپیوتری است، اما در حال حاضر ظرفیت های پایین باعث شده چندان برای ذخیره فایل های حجیم مناسب و ایده آل نباشند.
راهنمای جامع خرید لپ تاپ

سوالات متداول
به چه پورت ها و تجهیزات اضافی نیاز خواهم داشت؟
لازم است لپ تاپ شما حداقل دو پورت USB داشته باشد. اغلب لپ تاپ های امروزی معمولا دو یا چند پورت USB 3.0 هم دارند که از نسخه قدیمی تر USB 2.0 سریع تر است. اما بهره جستن از این سرعت مستلزم استفاده از ابزارهای سازگار با USB 3.0، همچون هارد دیسک های اکسترنال جدید یا کول دیسک های جدید است. اسلات ورودی کارت حافظه SD و خروجی ویدیوی HDMI نیز می توانند مفید و کاربردی باشند. امروزه تمامی لپ تاپ ها دارای WiFi بوده و تقریبا با تمامی روتر / مودم های وای فای و اغلب استانداردهای آن سازگار هستند.

از چه پورت ها و تجهیزات اضافی می توان چشم پوشی کرد؟
خروجی ویدیویی قدیمی VGA هنوز روی تعدادی از لپ تاپ ها به چشم می خورد، اما در صورتی که نمی خواهید لپ تاپ تان را به ویدیو پروژکتور یا مانیتورهای CRT قدیمی وصل کنید، نیازی به آن ندارید. اگر سخت افزارهای تان سازگاری لازم را داشته باشند، پورت هایی چون مینی دسیسپلی پورت یا تاندربولت برای چنین استفاده هایی کافی هستند. به لطف حضور همه گیر وای فای، در لپ تاپ های فوق نازک امروزی دیگر از پورت شبکه چشم پوشی می شود. بهتر است برای مواقع ضروری یک پورت شبکه روی لپ تاپ تان باشد. اما در صورت عدم وجود آن، دنیا به آخر نمی رسد! بلوتوث به طور بالقوه می تواند کاربردی باشد. اما تنها وقتی ضروری است که شما قصد دارید از ابزارهایی چون موس، اسپیکر یا هدست بلوتوث استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید از آن چشم پوشی کرده یا برای صرفه جویی در مصرف باتری، آن را خاموش کنید.

آیا به درایو نوری (DVD, Bluray) نیاز دارم؟
پاسخ این سوال روز به روز بیشتر به سمت «خیر» میل می کند. و تعداد قابل توجهی از لپ تاپ های سبک و نازک فعلی آن را کنار گذارده اند. من با فقدان تقریبا یک ساله آن هیچ مشکلی نداشته ام، اما برخی افراد چنان به مجموعه CD یا DVD های شان چسبیده اند که هنوز چنین تصمیم گیری برایشان سخت و ناممکن به نظر می رسد.

آیا به کارت گرافیک مجزا و قوی نیاز دارم؟
به جز اینکه بخواهید به طور جدی بازی های سنگینی همچون Battlefield یا NFS و… را روی لپ تاپ تان اجرا کنید، می توانید از قابلیت های گرافیکی پیش فرض لپ تاپ بهره برده و نیازهای معمولی تان را رفع کنید. با یک کارت گرافیک اینتلی HD 4000 یا HD 5000 که به صورت مجتمع درون واحد پردازشگر مرکزی (CPU) تولیدی این شرکت عرضه می شود، می توانید در کنار کارهای معمول به بازی های عادی و برخی بازی های گرافیک بالای قدیمی مشغول شوید. و حتی با پایین آوردن تنظیمات گرافیکی بازی، برخی نمونه های جدیدتر همچون Diablo III را هم روی لپ تاپ اجرا کنید.

بهتر نیست فقط به فکر یک تبلت باشم؟
اگر تنها استفاده تان از لپ تاپ، مشاهده ویدیوهای اینترنتی، مطالعه اخبار و بازی های سبکی مانند Bejeweled است، مطمئنا تبلت کارتان را راحت تر می کند. یک تبلت با اندازه مناسب و سخت افزار خوب، می تواند به پرکاربردترین ابزار تکنولوژی خانه تان تبدیل شده و تقریبا از پس هر کاری بر آید. اما اگر کارتان نوشتن و تولید فایل های متنی، ارسال ایمیل های طولانی، یا تحقیقات آنلاین کمی جدی تر است، شاید هیچ جایگزینی برای کیبورد و تاچ پد متداول لپ تاپ ها پیدا نکنید. دیگر منافع لپ تاپ و کامپیوترهای دسک تاپ، همچون قابلیت اجرای نرم افزارهای فراوان، بازی های سطح بالا و اپلیکیشن های ویرایش صدا و تصویر، تقریبا جای رقابتی برای تبلت ها باقی نمی گذارند. هرچند برخی نمونه های نسل جدید تبلت / لپ تاپ های هیبریدی سعی می کنند خوبی های هر دو جهان را پیشکش کنند، اما هنوز نمی توان در خصوص آن ها چندان خوش بین بود.

ویندوز بهتر است یا Mac OS X؟
این سوال سابقه ای طولانی و پاسخ هایی بسیار متفاوت و سلیقه ای دارد. کاربران ویندوز قدردان انعطاف پذیری هستند که به آن ها اجازه تغییرات و شخصی سازی های فراوانی را می دهد. این سیستم عامل را تقریبا بر روی دامنه نامحدودی از سخت افزارها می توانید ببینید و با ظهور ویندوز ۸، سیستم عامل ویندوز بیش از پیش با تبلت ها و ابزارهای لمسی دوست شد.
از دیگر سو، سیستم عامل اپل تنها روی تعداد انگشت شماری دسک تاپ و لپ تاپ دیده می شود. این شرکت می گوید ترکیب سخت افزار / نرم افزار بهترین راه برای تجربه کاربری پایدارتر و قابل پیش بینی تر است. و البته افراد زیادی رابط کاربری و کنترل های خوش دست و دوست داشتنی آن را ترجیح می دهند. و نهایتا، ویندوز مجموعه نرم افزاری بسیار گسترده تری در کتابخانه خود دارد، به خصوص اینکه بخش زیادی از آن ها بازی و برنامه های رایگان هستند.

داستان ویندوز ۸ چیست؟
نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت به آهستگی جای خود را در بازار لپ تاپ ها باز می کند. امروزه به راحتی می توانید لپ تاپ های مجهز به سیستم عامل ویندوز۸ را در بازار بیابید. البته سازندگان لپ تاپ های ویندوز ۸ در ابتدا ترجیح دادند سراغ مدل های اولترابوک صفحه لمسی بروند که این امر قیمت آن ها را مقداری بالاتر از حد معمول بازار برد. اما لپ تاپ های معمولی مجهز به این سیستم عامل، هم اکنون در بازار زیاد شده اند.

۱۰ نکته طلایی برای انتخاب بهترین لپ تاپ دانشجویی
شاید برای شما پیش آمده باشد که نیاز به لپ تاپ را در محیط درسی و دانشگاهی خود احساس کرده باشید و قصد خرید آن را داشته باشید که البته این خرید یک خرید معمولی نیست و بسته به نوع استفاده هر فرد متفاوت است.
بیشتر دانش آموزان و دانشجویان برای استفاده از اینترنت و انجام امور درسی خود نیاز به یک لپ تاپ مناسب دارند. اگر شما نیز قصد دارید برای اولین بار یک لپ تاپ مخصوص محیط تحصیل خریداری کنید، با ما همراه شوید.

گام اول در خرید یک محصول الکترونیکی مانند لپ تاپ، تعیین نیازهای اولیه و اساسی است. برای مثال ممکن است برای فردی، طول عمر باتری یکی از فاکتورهای مهم در خرید یک لپ تاپ باشد و برای فردی دیگر قدرت پردازنده در اولویت نخست قرار گیرد.

آن چه نیاز دارید
1- طول عمر زیاد باتری :
مهم نیست که در چه مقطعی تحصیل می کنید، اما ممکن است از صبح تا شب مجبور به استفاده از لپ تاپ به صورت ممتد و بدون امکان اتصال آن به پریز برق باشید. اگر جزو این گروه هستید، پیشنهاد می کنیم یک لپ تاپ مجهز به نسل چهارم پردازنده های چند هسته ای اینتل موسوم به هسول را خریداری کنید. برای تشخیص این پردازنده ها کافی است شماره مدل آن ها را بررسی کنید. شماره مدل پردازنده های این نسل در محدوده 4000 قرار دارد. به عنوان مثال پردازنده Core i3-4010U یکی از همین پردازنده هاست.

2- وزن و حجم کم :
کیف و کوله پشتی یک دانش آموز یا دانشجو پر است از کتاب ها و جزوات درسی گوناگون. در این شرایط باید به فکر خرید لپ تاپی سبک و کم حجم بود. تبلت های جدید با قابلیت اتصال صفحه کلید، می توانند جایگزین مناسبی برای لپ تاپ باشند. البته همواره باید قیمت و قابلیت های نرم افزاری این محصولات را نیز مد نظر قرار داد.

3- صفحه کلید راحت :
اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که کاغذ و قلم را به طور کامل از برنامه درسی خود حذف کرده اید و قصد دارید تمام امور خود را با استفاده از ماوس و صفحه کلید انجام دهید، باید حتما راحتی صفحه کلید لپ تاپ مورد نظر خود را مورد آزمایش قرار دهید. همچنین بسیاری از صفحه کلیدهای جدید طوری طراحی شده است که کمترین میزان آسیب را برای دست و مچ کاربر داشته باشد.

4- صفحه نمایش بزرگ :
برای انجام کارهای گوناگون به صورت هم زمان هیچ چیزی سخت تر از کار با چند برنامه مختلف به صورت هم زمان در یک صفحه نمایش کوچک نیست. فرض کنید قصد دارید هم زمان با نگارش یک متن در برنامه Word ، به موسیقی گوش کنید و ایمیل خود را نیز چک کنید؛ انجام این کارها در یک صفحه نمایش کوچک واقعا آزار دهنده است. برای راحت انجام دادن این گونه کارها، پیشنهاد می کنیم یک لپ تاپ مجهز به صفحه نمایش 14 اینچ و یا بزرگ تر خریداری کنید.

5- گارانتی و خدمات پس از فروش :
بسیاری از تولید کنندگان مطرح لپ تاپ، هیچ نمایندگی معتبری در ایران ندارند و ارائه گارانتی از طرف آن ها به معنی دریافت پشتیبانی از شرکت اصلی نیست. بیشتر شرکت هایی که خود را نماینده رسمی شرکت های بزرگ معرفی می کنند، تنها یک وارد کننده عمده هستند و هیچ ارتباطی با شرکت تولید کننده محصول ندارند. در ضمن موارد بی شماری وجود دارد که گارانتی لپ تاپ را به طور کامل باطل می کند. پس بهتر است در انتخاب لپ تاپ دقت کافی را به خرج دهید تا بعدا مجبور به استفاده از خدمات پس از فروش آن نشوید.

6- نرم افزارهای امنیتی :
در این بخش، 2 نوع نرم افزار امنیتی وجود دارد. اولین گروه نرم افزارهایی مانند نورتون، مک آفی، کسپراسکای و... است که رایانه شما را از گزند ویروس ها و بدافزارها حفظ می کند. البته بیشتر این نرم افزارها رایگان نیست اما گزینه های رایگان خوب نیز در بین آن ها پیدا می شود. برای مثال نرم افزار Avast و Microsoft Security Essentials از جمله این برنامه هاست. گروه دوم نرم افزارهایی است که رایانه شما را از گم شدن یا دزدیده شدن حفظ می کند، نرم افزارهایی مانند GadgetTrak و Hidden از این دسته است. پیشنهاد می کنیم تا از هر گروه پیشنهادی، یک نرم افزار را روی لپ تاپ خود نصب کنید.

آن چه نیاز ندارید
1- پردازنده های چهار هسته ای :
استفاده از پردازنده هایی با هسته های پردازشی بیشتر به طور قطع لذت بخش خواهد بود. اما اگر واقع بین باشیم، یک دانش آموز یا دانشجو، به چنین پردازنده ای نیازی ندارد. هسته های پردازشی بیشتر هنگامی قدرت اصلی خود را به رخ می کشند که بخواهید اموری مانند ویرایش صدا و تصویر و بازی های سنگین را انجام دهید که به قدرت پردازشی زیاد نیاز دارند. اگر از لپ تاپ تنها در اموری مانند نگارش، وب گردی و انجام کارهای معمولی استفاده می کنید، یک لپ تاپ دو هسته ای نیاز شما را به طور کامل برآورده خواهد کرد. همچنین استفاده از این پردازنده ها باعث خواهد شد طول عمر باتری شما تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند.

2- کارت گرافیک مجزا :
بیشتر لپ تاپ های امروزی علاوه بر دارا بودن یک پردازنده گرافیکی متوسط که روی پردازنده اصلی قرار گرفته است، از یک کارت گرافیک قدرتمند، برای انجام اموری مانند بازی برخوردار هستند. اگر قصد خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی را دارید، پیشنهاد می کنیم با صرف هزینه به مراتب کمتر، یک رایانه رومیزی مخصوص این کار یا یک کنسول بازی خریداری کنید. استفاده از کارت گرافیک با قدرت بیشتر، نه تنها منجر به افزایش نمرات درسی شما نخواهد شد، بلکه طول عمر باتری را تا حد زیادی کاهش می دهد. فراموش نکنید که مدرسه و دانشگاه جای بازی کردن نیست!

3- درایو حالت جامد (SSD) :
سرعت این حافظه ها در مقایسه با حافظه های مکانیکی بسیار بیشتر است. البته نباید فراموش کرد که قیمت آن ها نیز به مراتب بیشتر از حافظه های معمولی است. البته با توجه به این که حافظه های SSD، هیچ بخش متحرکی ندارند، در صورت وارد شدن ضربه، اطلاعاتشان از بین نخواهد رفت. البته در شرایط فعلی خرید این نوع حافظه پیشنهاد نمی شود زیرا ارزان ترین لپ تاپ های مجهز به حافظه SSD، تنها 128 گیگابایت فضا برای ذخیره سازی اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می دهد. ولی از طرفی، اگر می خواهید به واسطه حمل و نقل های زیاد، خیالتان از هر لحاظ از آسیب دیدن، و یا از بین رفتن هارد دیسک و اطلاعات داخل آن راحت باشد، هارد SSD توصیه می شود. گذشته از این، برای کارهای معمولی حتی یک SSD 64GB نیز برای کارهای عادی دانش آموزی یا دانشجویی در کنار ویندوز نصب شده نیز، زیاد به نظر می رسد! علاوه بر آن، در صورت نیاز به فضای بیشتر و نیز با متداول شدن فلش و هاردهای اکسترنال، می توانید از آن ها به طور همزمان در کنار هارد SSD استفاده نموده و از مزایای هر دو (فضای زیاد، سرعت بالا و قابلیت اطمینان) بهرمند شوید.

4- صفحه نمایش لمسی :
ویندوز 8 مایکروسافت به طور کامل برای استفاده در صفحات نمایش لمسی بهینه سازی شده است، اما یک دانشجو می تواند به راحتی از این قابلیت صرف نظر کند. می توان با استفاده از ماوس و صفحه کلید نیز با ویندوز 8 کار کرد. بنابراین نیازی نیست پول خود را صرف این نوع لپ تاپ ها کنید. به جای آن می توانید تمرکز خود را روی مواردی همچون پردازنده، حافظه رم و حافظه ذخیره سازی بگذارید. گذشته از آن اینکه، ویندوز 8 نیز همچین آش دهن سوزی نیست!
آدرس مطلب:
http://www.ecome.ir/learning/44-راهنمای-جامع-خرید-لپ-تاپ.html
نظرات: (0)