تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

تفاوت بین نوت بوک، نِت بوک، اولترابوک، لپ تاپ و پالم تاپ چیست؟
Notebook، Netbook، Ultrabook، Laptop و Palmtop، اصطلاحاتی است که شاید همه را شنیده باشید ولی دقیقاً معنی هر یک را ندانید. در گذشته این همه اصطلاح وجود نداشت، تنها دو نوع کامپیوتر وجود داشت، دسک تاپ و لپ‌تاپ. اما حالا ۵ انتخاب وجود دارد. حال می خواهیم تفاوت این اصطلاحات و محصولات را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم.

اول از نظر اندازه، این محصولات از کوچک به بزرگ به ترتیب زیر مرتب می‌شوند :
Palmtop
Netbook
Ultrabook
Notebook
Laptop

در واقع ترتیب فوق، نشان‌دهنده‌ قابلیت حمل دستگاه است. مثلاً ممکن است یک اولترابوک با صفحه نمایش بزرگ داشته باشیم و در عین حال نسبت به نوت‌بوک‌ها سبک‌تر و باریک‌تر باشد.پس دقیق‌تر این است که بگوئیم ترتیب فوق قابلیت حمل را نشان می‌دهد نه اندازه را. نکته‌ دیگر ویژگی مشترک تمام این وسیله‌ هاست، همگی دارای صفحه نمایشی هستند که روی درب وسیله تعبیه شده و شبیه صدف باز می‌شود. تبلت‌ها و گوشی‌ها به این شکل نیستند و صحبتی در مورد این دسته از وسایل الکترونیکی نمی‌کنیم.

Palmtop
بیشتر پالم‌تاپ‌ها از یک نسخه‌ خاص و سبک ویندوز به نام Windows CE استفاده می‌کنند. البته مدل‌های جدیدتری هم هست که توانایی اجرای ویندوز XP را هم دارد. با پیشرفت چشمگیر گوشی‌های هوشمند، پالم‌تاپ‌ها تدریجاً از رده خارج شده و احتمالاً در بازار نمی‌توانید هیچ مدلی پیدا کنید! در زیر دو نمونه از پالم تاپ ها را مشاهده می‌کنید :

تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

Netbook
نِت‌بوک‌ها از نظر اندازه بین ۹ تا ۱۰ اینچ قطر دارند (قطر صفحه نمایش)، قبل از عرضه‌ iPad نت‌بوک‌ها طرفداران زیادی داشتند. یک کامپیوتر نسبتاً کامل و کوچک با صفحه کلید فیزیکی (و نه لمسی)، سیستم عامل هم ویندوز معمولی بود و لذا استفاده از تمام نرم‌افزارهای معمول، امکان‌پذیر بود.
در سال‌های اخیر محبوبیت نت‌بوک‌ها هم کاهش پیدا کرده ولی هنوز هم می‌توان با ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار بودجه، یک نت‌بوک تهیه کرد. برای کارهای سبک روزمره می‌توان به راحتی از نت‌بوک‌ها استفاده کرد اما استفاده از نرم‌افزارها و کاربردهای سنگین مثل ویرایش عکس با PhotoShop یا ویرایش فیلم بسیار مشکل است. در زیر دو نمونه از نِت‌بوک‌ها را مشاهده می‌کنید :

تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

Ultrabook
این دسته‌ جدید در حقیقت نوت‌بوک‌هایی بسیار باریک و سبک هستند که وزنشان معمولاً کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم می‌باشد. این واژه برای مقابله با محصول اپل یعنی Macbook Air که یک اولترابوک واقعی بود، ابداع شد. اندازه‌ صفحه نمایش بین ۱۱ تا ۱۵ اینچ است که از برخی نوت‌بوک‌های معمولی هم بزرگ‌تر است. بیشتر دستگاه‌ها مجهز به درایو حالت جامد یا SSD هستند، SSD علاوه بر داشتن سرعت بسیار بالا، بی سروصدا، سبک و باریک است. البته قیمت SSD نسبت به HDD بسیار بالاست و به همین علت است که در بسیاری از اولترابوک‌ها، حجم فضای ذخیره‌سازی پایین است، مثلاً ۱۲۸ گیگابایت! معمولاً درایو نوری DVD هم در اولترابوک‌ها دیده نمی‌شود. لذا اگر می‌خواهید فیلم‌های DVD خود را پخش کنید، سراغ لپ‌تاپ‌ها بروید.
اولترابوک‌ها برای کاربردهای سبک و نیز بازی‌های سبک مناسب هستند اما در مورد بازی‌های سنگین به مشکل بر می‌خورند. قیمت اولترابوک‌ها بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است.
در زیر Macbook Air یا ایده‌ اصلی آلترابوک‌ها و 3 نمونه آلترابوک دیگر را نیز مشاهده می‌کنید.

تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

Notebook و Laptop
لپ‌تاپ با این هدف طراحی شده که جایگزین دستاپ باشد. آن‌قدر سبک است که روی پایتان بگذارید و از آن استفاده کنید. نوت‌بوک کمی سبک‌تر طراحی شده و می‌توانید آن را به راحتی جابجا کنید. امروزه تفاوت خاصی بین این دو اصطلاح وجود ندارد. سازندگان هر دو واژه را به صورت جایگزین هم، به کار می‌برند، البته کاربرد واژه‌ لپ‌تاپ کمتر شده است.
نوت‌بوک را نمی‌توان مثل ۴ دسته‌ فوق با مشخصاتی خاص متمایز کرد. در واقع هر چیزی که در ۴ دسته‌ فوق قرار نگیرد، یک نوت‌بوک به حساب می‌آید! در زیر تصویر سه نمونه لپ تاپ را مشاهده می‌کنید :

تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

محدوده‌ قیمت هم همین‌طور است، نوت‌بوک‌هایی داریم که قیمتی در حد ۴۰۰۰ دلار به بالا دارند! اندازه‌ صفحه نمایش بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ است و قطر ۱۵ اینچ یک مقدار معمول و متوسط می‌باشد. می‌توانید نوت‌بوکی تهیه کنید که کارت گرافیک قدرتمندی برای اجرای بازی‌های ۳ بعدی داشته باشد، پردازنده‌های قدرتمند برای نوت‌بوک‌ها هم تولید می‌شود. البته این موضوع در مورد تمام مدل‌ها صادق نیست. در زیر تصویر یک نوت بوک را مشاهده می‌کنید :
تفاوت نت بوک، لپ تاپ و ...

نوت‌بوک‌ها معمولاً مجهز به درایو نوری DVD هستند و فضای ذخیره‌سازی زیادی دارند.
آدرس مطلب:
http://www.ecome.ir/learning/41-نوت-بوک،-نِت-بوک،-اولترابوک،-لپ-تاپ-و-پالم-تاپ.html
نظرات: (0)