تفاوت میان هاردهای SSD و HDD

Solid State Drives یا به عبارتی همان SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD شود. در واقع SSD حافظه مبتنی بر Flash است که در مقایسه با هارد دیسک های قبلی برق بسیار کمتری مصرف می کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می خواند. بر خلاف آن، هیچ کدام از اجزاء داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.

از آنجاییکه مزایای استفاده از SSD فلش قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوتند.
این نوع درایوها گران قیمت هستند و طبعاً لپ تاپ های مجهز به SSD گرانتر از لپ تاپ های مبتنی بر HDD هستند. علیرغم آن، SSD هم به لحاظ سرعت عملکرد و هم از نظر میزان مصرف انرژی به مراتب بهتر از HDD است. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از انرژی، برق کمتری مصرف می کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ نیز می گردد. با این حال از نظر میزان ذخیره سازی داده ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد. درحقیقت اگرچه SSD سرعت بالا و افزایش عمر باتری را برای کاربر به ارمغان می آورد اما به لحاظ حجم داده هایی که ذخیره می کند کمتر است.
تفاوت میان هاردهای SSD و HDD

علیرغم آن، بازار رایانه های همراه در راستای بهره گیری از مزایای SSD گام برمی دارد و از آنجاییکه SSD فلش عملکرد بهتر و بطور بالقوه عمر باتری را افزایش می دهد، ارزش هزینه کردن دارد. اگر شما جزء آن دسته از کاربرانی هستید که حداکثر عملکرد هارد برایتان اهمیت ویژه ایی دارد، بنابراین تنها گزینه انتخابی شما استفاده از هارد فلش SSD است. کمپانی هایی مانند سامسونگ و اینتل در تولید SSD گام های موثری برداشته اند و بهترین اقدامات را ارائه داده اند. البته ما منکر آن نمی شویم که سایر مدل ها کارایی خوبی دارند، چرا که فرصت آزمایش کردن همه آن ها را نداریم. به هر حال، سیستم ایده آل شما مبتنی بر هارد فلش SSD خواهد بود که سرعت بوت کردن سیستم عامل را نیز افزایش می دهد. همانطور که اشاره شد هاردهای HDD دارای اجزاء مکانیکی متحرکی هستند که طول عمر آنها محدود است. این در حالیست که هارد SSD از حافظه فلش استفاده می کند و در هر سلول نوشتن تقریباً 100 هزار سیکل نوشتار را پشتیبانی می کند.

مدت زمان معمولی دسترسی به داده های SSD مبتنی بر فلش حدود 35-100 میکرو ثانیه است. در حالیکه سرعت هارد HDD، 5000-10,000 میکروثانیه است. بنابراین هارد SSD بطور تقریبی 100مرتبه سریعتر از هارد HDD عمل می کند.
تفاوت میان هاردهای SSD و HDD

هارد HDD بطور معمول با سرعت 80مگابایت در ثانیه داده ها را انتقال می دهد. در مقایسه با آن، SSD اطلاعات را با سرعت 170مگابایت در ثانیه منتقل می کند. هاردهای معمولی HDD صدای ناجوری دارند ولیکن SSDها کاملاً بی صدا هستند و این به این خاطر است که SSD فاقد هرگونه اجزاء مکانیکی است. به لحاظ اندازه، SSDها در ابعاد استاندارد 2.5 و 3.5 اینچ طراحی می شوند. مدل 2.5 اینچ آن بطور معمول در لپ تاپ ها و رایانه های همراه بکار برده می شود، در حالیکه مدل 3.5 اینچی آن برای نصب بر روی دسکتاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
هارد SSD بطورطبیعی سخت تر و مقاوم تر از هاردهای HDD است. درایو SSD قادر است تا Gs 1,500 نوسان و شوک فیزیکی را در حین کار تحمل کند. این درحالیست که HDD ها تا 350 Gs نوسان را در حین انجام عملیات و 800 Gs را هنگام خاموش بودن دستگاه تحمل می کنند.

طبق آزمایشات بعمل آمده دوام و پایایی هارد SSD در شرایط حاد فوق العاده قابل توجه است، بطوری که نقش حیاتی در مشارکت در عملیات های نظامی، دفاعی، برنامه های هوایی و هوانوردی بازی می کند. در بسیاری موارد، یک سری برنامه های نظامی تدارک دیده شده که می بایست در شرایط خاص و دمای منفی 60 درجه تا مثبت 95 درجه سانتیگراد اجرا شوند، و اکنون تنها گزینه انتخابی برای استفاده از درایو، SSD ها هستند که در سخت ترین شرایط بسیار مقاومند.
تفاوت میان هاردهای SSD و HDD

شوک های فیزیکی، ارتعاشات و تغییرات شدید دما بر هاردهای HDD تأثیر بسزایی می گذارند و تنها SSD ها هستند که دوام و پایداری قابل توجهی از خود نشان می دهند، ضمن اینکه انرژی بسیار کمی نیز مصرف می کنند. علاوه بر کاهش مصرف انرژی، سیستم هایی که مبتنی بر SSD فلش هستند هنگام ذخیره اطلاعات گرمای بسیار کمی اتلاف می کنند. این امر بواسطه فقدان تولید گرمایی است که در اثر تحرک و جابجایی اجزاء داخلی هارد بوجود می آید. بنابراین از آنجاییکه SSD اجزاء متحرکی ندارد، نیازی به اتلاف انرژی ندارد، در نتیجه گرمای بسیار کمی نیز تولید خواهد کرد. این قابلیت یکی از عمده ترین مزایای استفاده از SSD در سیستم های قابل حمل است که به جای هارد HDD، به عنوان بهترین فناوری در سیستم های همراه بکار برده می شود.
آدرس مطلب:
http://www.ecome.ir/learning/19-تفاوت-میان-هاردهای-SSD-و-HDD.html
نظرات: (0)