USB چیست ؟

USB چیست ؟

همواره اتصال یک دستگاه به کامپیوتر و پیکربندی مناسب آن برای استفاده ، یکی از چالش های اصلی در رابطه با به خدمت گرفتن تجهیزات جانبی در کامپیوتر بوده است.
چاپگرها به پورت موازی متصل شده و اغلب کامپیوترها دارای یک پورت هستند.
مودم ها از پورت های سریال استفاده می نمایند. اغلب کامپیوترها دارای دو پورت سریال بوده و در اکثر موارد سرعت مناسبی را دارا نمی باشند.

دستگاه هائی که به سرعت بالائی نیاز دارند به همراه کارت های خود عرضه می گردند. این نوع کارت ها می بایست در یکی از اسلات های برد اصلی نصب گردند. متاسفانه تعداد اسلات های موجود محدود بوده و در برخی حالات نصب نرم افزار مربوط به کارت دردسرآفرین نیز هست.

هدف USB خاتمه بخشیدن به تمام موارد و مشکلات موجود در زمینه به خدمت گرفتن تجهیزات جانبی در کامپیوتر است. USB یک روش آسان و استاندارد را برای اتصال 127 دستگاه به کامپیوتر، فراهم می کند. هر دستگاه می تواند شش مگابیت در ثانیه پهنای باند داشته باشد. پهنای باند فوق برای اکثر دستگاه هائی که می خواهیم به کامپیوتر متصل نمائیم، مناسب خواهد بود.
تجهیزات جانبی که جدید تولید می گردند، دارای یک پورت USB می باشند. چاپگر، اسکنر، موس، دوربین های دیجیتال، دوربین های وب، مودم، بلندگو، تلفن، رسانه های ذخیره سازی، اتصالات شبکه و ... نمونه هائی از این نوع دستگاه ها می باشند. اتصال یک دستگاه USB به کامپیوتر ساده است . کانکنورهای USB را می توان در پشت سیستم مشاهده و در ادامه کانکنور USB را به آن ها متصل نمود.

در صورتیکه دستگاهی برای اولین مرتبه ( بار اول ) نصب گردد، سیستم عامل مربوطه آن را تشخیص و با نصب درایور ، عملا زمینه استفاده از دستگاه فراهم خواهد شد. دستگاه های USB را می توان به دفعات به سیستم متصل و یا آن ها را از سیستم جدا کرد. اغلب دستگاه های USB به همراه کابل اختصاصی خود ارائه می گردند. کابل های فوق دارای اتصالی از نوع A می باشند.

در صورتیکه دستگاه USB دارای کانکتور A نباشد بهمراه آن سوکتی ارائه شده که می تواند یک کانکتور از نوع B را قبول نماید.
از کانکتور نوع A برای اتصال به کامپیوتر و از کانکتور نوع B برای اتصال دستگاه های خاص استفاده می گردد.

می توان به سادگی دستگاه مورد نظر را ازطریق پورت USB به یکی از سوکت های USB کامپیوتر متصل نمود. مثلا می توان به کامپیوتر یک چاپگر USB ، یک اسکنر USB ، یک دوربین وب USB و یک کارت شبکه USB را متصل نمود. در صورتیکه کامپیوتر دارای صرفا یک کانکتور USB باشد و بخواهیم تجهیزات USB گفته شده را به آن متصل نمائیم چه کار باید کرد؟ برای حل مشکل فوق می بایست یک USB HUB تهیه کرد. USB استاندارد قادر به حمایت از 127 دستگاه است. هاب USB بخشی از استاندارد فوق محسوب می گردد.

یک هاب ممکن است چهار و یا بیش از چهار پورت داشته باشد. هاب به کامپیوتر متصل شده و هر یک از دستگاه ها به یکی از پورت های هاب متصل خواهند شد. هاب ها می توانند با برق و یا بدون برق باشند. استاندارد USB این امکان را فراهم می سازد که دستگاه ها، برق مورد نیاز خود را از طریق اتصال USB مربوطه تامین نمایند. یک دستگاه با مصرف برق بالا نظیر اسکنر دارای منبع تغذیه اختصاصی خود است ولی دستگاه های با مصرف برق پایین نظیر موس و دوربین های دیجیتال ، برق مورد نیاز خود را می توانند از گذرگاه مربوطه تامین نمایند.

ویژگی های USB :
حداکثر 127 دستگاه را می توان متصل نمود. (مستقیما و یا توسط هاب های USB)
کابل های USB به تنهائی قادر به حمایت از طول 5 متر می باشند. در صورت استفاده از هاب (دارای آداپتور برق) حداکثر طول 30 متر خواهد بود.
نرخ انتقال اطلاعات گذرگاه دوازده مگابیت در ثانیه است.

هر دستگاه قادر به درخواست شش مگابیت در ثانیه است. عملا بیش از یک دستگاه در هر لحظه نمی تواند درخواست شش مگابیت در ثانیه را داشته باشد چرا که از پهنای باند گذرگاه تجاوز خواهد کرد.
یک کابل USB دارای دو سیم برای برق ( 5+ ولت و(Ground و یک سیم به هم تابیده برای حمل داده است.

بر روی سیم برق، کامپیوتر قادر به تامین برق با حداکثر پانصد میلی آمپر و پنج ولت است.
دستگاه های با مصرف برق پایین نظیر موس می توانند برق مورد نیاز خود را مستقیما از طریق گذرگاه تامین نمایند.

دستگاه های USB را می توان هر زمان متصل و مجددا از سیستم جدا کرد.
اکثر دستگاه های USB می توانند توسط کامپیوتر و در زمان حالت Power-Saving، به خواب روند (بدون استفاده گردند).

دستگاه هایی که به پورت USB متصل می گردند از یک کابل USB که حامل برق و داده است استفاده می نمایند. دو سیم حامل برق ( قرمز - پنج ولت و قهوه ای زمین ) یک زوج کابل بهم تابیده برای حمل داده ( زرد و آبی) زمانیکه کامپیوتر روشن می گردد، عملیات پرس و جو در رابطه با دستگاه های متصل به گذرگاه انجام شده و به هر یک از آن ها یک آدرس خاص، نسبت داده خواهد شد. فرآیند فوق "سرشماری" نامیده می شود. دستگاه ها نیز زمانیکه به گذرگاه متصل می گردند شمارش می گردند. کامپیوتر از نحوه انتقال اطلاعات توسط دستگاه ها با استناد بر یکی از روش های زیر، آگاهی می یابد.

وقفه : دستگاهی نظیر موس یا صفحه کلید که داده های کمی را ارسال می دارند از روش "وقفه" استفاده می نمایند.
(Bulk) توده ای : یک دستگاه نظیر چاپگر که حجم بالائی از اطلاعات را در یک بسته دریافت می دارد، از روش فوق استفاده می نماید. یک بلاک از داده ها برای چاپگر ارسال و صحت آن ها نیز بررسی می گردد.
(Isochronous) همزمان : دستگاه هایی نظیر بلندگو از روش فوق استفاده می نمایند. جریان پیوسته ای از داده ها بین دستگاه و کامپیوتر برقرار می گردد.
آدرس مطلب:
http://www.ecome.ir/learning/17-USB-چیست-؟.html
نظرات: (0)