ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید

سوییچ کردن بین کارت های گرافیک در لپ تاپ های جدید
آیا شما هم از کسانی هستید که لپ تاپتون دو تا کارت گرافیک Intel (ضعیف تر) و Nvidia یا ATi (قوی تر) رو داره؟ خب با این مشکل مواجه شدید که چطوری بین کارت های گرافیک سوییچ کنید و بهترین بهره رو از کارت گرافیک قوی تر ببرید؟

OPTIMUS نسل سوم کارت های گرافیک Nvidia بهره وری در لپ تاپ ها را بالا می برد.
ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید

بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه استفاده از پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند در لپ‌تاپ‌ها، مصرف بسیار بالای انرژی در این پردازنده‌ها است. این مصرف انرژی روی طول شارژ باتری لپ‌تاپ تاثیر مستقیم می‌گذارد. معمولا انتخاب به این صورت بوده که کاربر باید بین کارآیی بالای گرافیکی (با یک پردازنده گرافیکی مجزا و قدرتمند) و طول عمر باتری بیشتر (با پردازنده گرافیکی مجتمع درون چیپ‌ست یا سی پی یو) یکی را انتخاب کند. برای مخلوط کردن این دو مزیت، کاربر یک انتخاب دیگرهم دارد و آن خرید لپ‌تاپ با گرافیک قابل تغییر (Switchable Graphics) است. حتما لپ‌تاپ‌هایی را دیده‌اید که دارای دو پردازنده گرافیکی، یک مجتمع و دیگری مجزا است. پردازنده گرافیکی مجتمع درون چیپ‌ست و البته اخیرا درون سی پی یو قرار می‌گیرد و قدرت پردازش سه بعدی زیادی ندارد.

قدرت پردازنده گرافیکی مجتمع برای کاربردهای عادی که به پردازش سه بعدی سنگینی نیاز ندارند جوابگو است ضمن اینکه انرژی بسیار کمتری نسبت به پردازنده گرافیکی مجزا (Dedicated Graphics) مصرف می‌کند. در عوض پردازنده‌های گرافیکی مجزا معمولا، قدرت پردازشی و همچنین مصرف انرژی بالاتری دارند. در لپ تاپ‌هایی که گرافیک قابل تغییر دارند سیستم عامل برحسب نیازهای پردازشی بین گرافیک مجزا و گرافیک مجتمع سوییچ می‌کند تا اولا قدرت پردازش گرافیکی در هر لحظه، متناسب با نیاز نرم‌افزارها بوده و ثانیا مصرف انرژی تا حد امکان پایین نگه داشته شود. NVidia در نمایشگاه CES امسال، نسل سوم گرافیک قابل تغییر با نام Optimus را به کاربران معرفی کرد. این تکنولوژی امکانات جدید و برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسل‌های قبلی دارد.

قبل از هر چیز شما حتما باید به سایت سازنده کارت گرافیکتون برید و جدیدترین آپدیت کارت گرافیکتون رو دانلود و نصب کنید. ضمنا برای گرافیک های ضعیف تر که باید اول نصب بشن بجای سایت سازنده لپ تاپ به سایت www.Intel.com برید و درایور کارت ضعیف تر رو دانلود کنید.

اول کارت گرافیک Intel رو نصب کنید و سپس به سایت Nvidia مراجعه کرده و جدیدترین آپدیت کارت گرافیک مربوطه رو بگیرید. خب حالا که هر دو رو نصب کردید اگر روی صفحه دسکتاپ راست کلیک کنید، باید منوی شما بصورت عکس زیر در بیاد و دو تا کارت گرافیک براتون شناسایی بشه :
ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید

خب حالا قصد داریم برنامه ها یا بازی هایی رو که نیاز به کارت قویتری دارن رو با گرافیک قوی تر یعنی Nvidia اجرا کنیم. برای اینکار قبل از هر چیز کافیه که شما مثل عکس زیر عمل کنید :
ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید

با توجه به عکس بالا شما باید به کنترل پنل کارت گرافیکتون Nvidia برید و مطابق شکل بالا از منوی سمت چپ روی گزینه Manage 3D settings کلیک کنید و سپس از صفحه باز شده سمت راست از سر برگ مشخص شده یعنی Global Settings گزینه High-Performance NVIDIA Processor رو انتخاب کنید و گزینه Apply رو بزنید تا تنظیمات ذخیره بشن. ما در این قسمت به NVidia تفهیم کرده ایم که از نهایت ظرفیت استفاده کنه.

خب حالا اجرای بازی ها و نرم افزارهایی که نیاز به کارت گرافیک قوی دارن :
به عکس زیر توجه کنید :
ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید

با توجه به عکس اگه دقت کرده باشید من میخوام بازی PES 2011 رو که نیاز به گرافیک بالاتری داره با قویترین گرافیک موجود لپتاپم اجرا کنم و برای اینکار با راست کلیک کردن روی آیکون بازی مربوطه گزینه Run with Graphics Processor و سپس گزینه (High-Performance NVIDIA Processor (default رو انتخاب کردم و وقتی بازی اجرا بشه با گرافیک قوی تر اجرا خواهد شد و نهایت استفاده رو از کارت گرافیک قویتر برده ایم.

حال برای اینکه از شر گزینه بالا هم خلاص بشیم و خود سیستم تشخیص بده که کدوم بازی رو همیشه با کارت Nvidia اجرا کنه کافیه که مانند مرحله اول به کنترل پنل کارت گرافیکمون بریم و از منوی سمت چپ روی گزینه Manage 3D Settings کلیک کنیم و سپس از صفحه باز شده سمت راست از سر برگ مشخص شده Program Settings رو انتخاب کنیم و از زیر منوی باز شده روی گزینه Add کلیک می کنیم و هر برنامه ای رو که میخواید همیشه با کارت گرافیک Nvidia اجرا بشه رو Add می کنید. اینطوری با هر بار کلیک کردن روی آیکون بازیتون براحتی انویدیا میفهمه که باید با کارت گرافیک قوی بازی رو براتون اجرا کنه. مطابق شکل زیر :
ُسوییچ گرافیک در لپ تاپ های جدید
آدرس مطلب:
http://www.ecome.ir/index.php?newsid=42
نظرات: (0)